На Україні свято Івана Купала відоме ще з давніх часів, має в основі дохристиянські вірування, проте вважається одним із наймістичніших та найколоритніших українських свят. Згідно з найпоширенішою версією, ім’я свято запозичило від язичницького бога земних плодів Купала. Відзначається свято Купала в ніч з 6 на 7 липня, коли все земне наділяється надприродною силою. Три найголовніших символи Івана Купала – вогонь, вода, трави.
Раніше люди вірили, що починаючи з дня Івана Купала до Дня пророка Іллі (що, до речі, також має дохристиянські витоки), вся нечиста сила залишала води озер, річок, ставків, тому дозволялось купатись саме в цей проміжок часу. Крім того, важливий обряд в Купальську ніч – купання у воді, яка мала очистити від всілякого зла та оздоровити.
Невід’ємними атрибутами свята Івана Купала є Купало і Марена. Відповідно, до свята Купала готувались заздалегідь: робили своєрідне опудало, встановлювали деревце, яке прикрашали квітами, різнокольоровими стрічками.
За традицією, під час святкування Івана Купала розводили вогнище побільше, навколо якого водили хороводи, танцювали, а найзахопливішим дійством було переплигування через вогнище. Якщо парі вдасться переплигнути, не зачепивши вогнище та не розірвати руки, – будуть щасливі. Старше покоління дотримувалось повір’я, що в Купальську ніч не можна спати, оскільки вся нечисть виходить зі своїх «темних кутків» (відьми, чорти, водяні, оборотні) і шкодять домашньому господарству. Тільки Купальський вогонь міг захистити від нечисті.
В цей день також магічними властивостями володіють різні трави. Вірили, що зірвану в ніч на свято Івана Купала квітка іван-да-марья, необхідно покласти в кутки своєї домівки, таким чином захистити її від грабіжників. Згідно з легендою, квітка іван-да-марья – брат і сестра, які одружились не знаючи, що вони рідні по крові брат та сестра. А дізнавшись, щоб бути навіки разом, Бог перетворив їх в квітку за взаємною згодою. Брат із сестрою будуть розмовляти і так злякають грабіжників. Але найголовнішою все ж залишається папороть. Згідно з віруваннями, хто знайде в ніч на свято Івана Купала цвітіння папороті, неодмінно отримає чарівну силу, що приведе до схованих скарбів та дасть надприродну силу – можливість лікувати хвороби. Однак, квітка може лише зробити людину багатою, щасливішою вона не стане.
Одним із найпоширеніших ворожінь було і залишається ворожіння за допомогою вінків, які дівчата плетуть із польових квітів та пускають на воду із запаленими свічками і чекають: якщо віночок рівно пливе із запаленою свічкою, значить дівчина протягом року вийде заміж, якщо ж залишається на місці, – поки ще буде дівувати; якщо потоне, – коханий розлюбить. До якого боку озера чи ставка припливе віночок, звідти слід чекати судженого.
На сьогоднішній день свято Івана Купала не втратило своєї загадковості та колоритності. В багатьох містах України відзначають це свято, влаштовуючи справжні веселі народні гуляння.
Свято Івана Купала відзначають не лише в Україні, Росії та Білорусії, а й інших країнах світу. У Литві це свято відоме як Ладо, у Польщі – Соботки, у Латвії – Ліго, в Іспанії – день Сан Хуана. І повсюди Івана Купала сповнене містикою, загадковістю, цікавими яскравими обрядами та традиціями.
Останні коментарі